Ako pomôcť podráždeným a začervenaným očiam?

Najúčinnejším spôsobom upokojenia očí je aplikácia kvapiek. Ak ich však nemáte po ruke, existujú osvedčené rady, ktoré vám zmiernia nepríjemné pocity:

Studený obklad – Na podráždené a červené oči je vynikajúci studený obklad. Vložte ľadové kocky do uteráku a položte na zatvorené oči. Vydržte 10-15 minút a vaše oči sa zrelaxujú. Tiež pomôže osviežiť oči ľadovou vodou, najmä ak sú vaše oči červené kvôli dlhému pozeraniu televízie či monitora. Pri tomto spôsobe sa dá použiť namiesto ľadu aj vrecko s mrazenou zeleninou.

Studená lyžička – Do mrazničky dajte na pár minút niekoľko polievkových lyžičiek. Po chvíli ich vyberte a dve položte na zatvorené oči. Ak vás trápi len jedno oko, stačí ak dáte lyžičku na jedno oko. Po chvíli, keď budú lyžičky na očiach teplejšie, ich vymeňte za chladnejšie. Použité lyžičky môžete vložiť naspäť do mrazničky alebo do pohára so studenou vodou. Chlad spôsobí stiahnutie ciev oka, čím sa zmierni začervenanie i prípadný opuch.

Kamilky – Kamilky sú vynikajúce na unavené a červené oči. Vložte jednu čajovú lyžičku sušených kamiliek do pohára a zalejte horúcou vodou. Lúhujte 5 minút, nechajte vychladnúť, sceďte  a použite na opláchnutie očí. Do odvaru z kamiliek môžete namočiť tampóny alebo utierku a priložiť na unavené oči. Pocítite veľkú úľavu a vaše oči sa vrátia do normálu.

Uhorka – Určite ste už videli fotku ženy s kolieskami uhorky na očiach. Je to častý spôsob ako sa ženy skrášľujú spolu s maskou na tvári. Použitie uhorky na zatvorené oči má svoje opodstatnenie. Okrem toho, že efektívne lieči spálenie od slnka, je výborná tiež pri zápale a podráždení. Ukrojte z veľkej uhorky 2 tenké kolieska, vložte na pár minút do ľaldovej vody a položte na zatvorené očné viečka na 10-15 minút. Vďaka tomuto spôsobu sa vaše oči upokoja. Môžte opakovať dva razy denne.

Čajové vrecká – Podobný spôsob ako s uhorkou možno použiť s čajovými vreckami. Ideálne je použiť vrecká z čierneho alebo zeleného čaju, ktoré obsahujú bioflavonoidy účinné v boji proti baktériám, vírusom a zápalu. Vylúhované čajové vrecká nechajte vychladnúť a položte na 10 minút na obe zatvorené oči. Tanín obsiahnutý v čaji skľudní podráždené oči. Môžete opakovať niekoľkokrát denne.

Mlieko s medom – Mlieko s medom je účinný spôsob na skľudnenie podráždeného oka. V mede sú mnohé antibakteriálne zložky proti zápalu. Zohrejte 1 dcl mlieka, nie však do varu, pridajte lyžičku medu a miešajte až kým sa med neroztopí. Kvapnite si 2 kvapky do zapáleného oka. Opakujte niekoľkokrát denne. Mlieko má upokojujúce účinky a spolu s medom pomôžu podráždenému oku.