Diagnostika a liečba suchých očí

Diagnostika suchého oka.

Bez ohľadu na príčinu suchosti očí sú príznaky podobné . Očný lekár môže diagnostikovať suché oči komplexným vyšetrením, pozorovaním toku a kvality sĺz a tiež vyšetrením rohovky a viečok. Oftamológ pri diagnostike skúma sčervenanie očí, podráždenie očí,bodavú bolesť alebo pálenie očí, slzenie, či problémy s nosením kontaktných šošoviek. Očný lekár vyhodnotí stav očí a určí , či ide o suché oči a prípadne niektorú z radu chorôb, ktoré môžu suché oči spôsobiť. 

Veľmi dôležitou súčasťou komplexného vyšetrenia syndrómu „suchého oka“, alebo alergických prejavov na oku je neivazívne imunochromatografické vyšetrenie slzného obsahu (nebolestivé vyšetrenie pomocou špeciálnych prúžkov, ktoré odhalia alergickú povahu očných obtiaží). Imunochromatografické vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia.

 

Liečba suchého oka

Suché oči sa liečia niekoľkými spôsobmi , ktoré pomáhajú zmierniť príznaky alebo priamo vyliečiť príčinu, ktorá má za následok suché oči. Čím jednoduchšia liečba, tým lepší účinok terapie na pacienta. Princípom liečby je zavlhčenie očného povrchu - lubrikanciá oftalmologické - veľký výber, ale i tu je háčik. Snažiť sa používať preparáty bez iritujúcich konzervačných látok, (pretože sú pre suché oko toxické). Práve táto konzervačná látka je príčinou tolerancie jednotlivých preparátov jednotlivých firiem.Medzi najčastejšie spôsoby liečby suchých očí patrí :

1. Obmedzenie vysychania. Vyhýbajte sa situáciám, ktoré zhoršujú váš stav (prekúrenej miestnosti, vietor, dym…) . V exteriéry noste vždy okuliare. Týmto spôsobom obmedzíte vysušujúce vplyvy vetra na vaše oči.

2. Kvapky, gély. spray. Vašim očiam sa rozhodne uľaví po aplikácií umelých sĺz. Tieto umelé slzy sa často používajú pre mierne prípady suchosti oči. 

  • kvapky (na trhu je široké spektrum  -je potrebné poradiť sa s očným lekárom),
  • očný gél – vhodnejšie pri úporných obtiažiach, respektíve pri niektorých očných ochoreniach,
  • očný spray - pri šoférovaní, v spoločnosti je možné použiť špeciálny spray na hornú mihalnicu – viečko. Látka prejde cez pokožku na povrch oka a zavlaží ho.

3. Očné kvapky na predpis predpisuje lekár pacientom individuálne po preskúmaní príčiny vzniku suchých očí a stimulujú produkciu prirodzených sĺz.

4. Operácie. Operácia je krajnou možnosťou odstránenia problému suchých očí. Väčšinou sa zavádzajú tzv. upchávky, ktoré blokujú odtokové cesty sĺz. Druhou možnosťou je úplné odstránennie slzných kanálikov. Obe metódy majú za cieľ  dlhodobo zachovať slzy, ktoré oko produkuje a tým odstraňujú problém suchých očí.