Otázky a odpovede

Domáca liečba

Ak máte skúsenosti s miernymi prejavmi syndrómu suchého oka, ste schopný vyriešiť svoje ťažkosti aplikáciou očných kvapiek a častejším vymývaním oka.

  • Aplikácia umelých sĺz a očných kvapiek. Mierne prípady syndrómu suchého oka môže vyriešiť aplikácia umelých sĺz. Existuje široká škála dostupných prípravkov, preto sa opýtajte svojho lekára, ktorý by vám na užívanie odporučil.

  • Niektoré základné údaje. Kvapky obsahujúce konzervačné látky a očné kvapky bez konzervačných látok. Konzervačné látky sa občas do očných kvapiek pridávajú z toho dôvodu, aby sa predĺžila ich životnosť. Kvapky, ktoré tieto látky obsahujú, však môžete používať maximálne štyrikrát denne. Tento druh kvapiek spôsobuje oveľa častejšie dráždenie oka. Kvapky bez konzervačných látok sú väčšinou pripravené v baleniach, ktoré obsahujú samostatné fľaštičky. Po použití je nutné načatú fľaštičku vyhodiť. Pokiaľ ale potrebujete kvapky aplikovať častejšie ako štyrikrát denne, sú kvapky bez obsahu konzervačných látok vhodné a bezpečné.

  • Kvapky vs. masti. Očné masti, ktoré sa používajú na zvlhčenie oka, plnia svoju funkciu dlhšie ako kvapky. Pri aplikácii sa však horšie dosahuje vytvorenie rovnomernej a tenkej vrstvy, čo môže spôsobiť zahmlenie videnia. Z tohto dôvodu sa odporúča masti užívať na noc. Kvapky je naopak vhodné používať počas dňa, pretože nespôsobujú zahmlené videnie. Ako často aplikovať očné kvapky do oka, závisí od intenzity príznakov. Niektorí pacienti si musia kvapky aplikovať každú hodinu, niektorí iba raz denne.

  • Čistenie viečok ako prevencia zápalu. Pacientom, ktorí trpia zápalom viečok - blefaritídou - alebo inými ťažkosťami, ktoré môžu viesť k vzniku zápalu, môže pomôcť dôkladné čistenie očných viečok.

  • Vyčistenie viečka pomocou špongie namočenej v teplej vode. Namočte čistú špongiu do teplej vody a na pár minút ju položte cez oči. Keď je špongia studená, znova ju namočte do teplej vody. Jemne prechádzajte špongiou cez viečka, aby sa uvoľnili všetky nečistoty. Môžete použiť jemné mydlo, ktoré nepodráždi pokožku viečok. Vhodné je použitie detského mydla alebo prípravku odporúčaného vaším lekárom. Mydlo naneste na čisté prsty a jemne vmasírujte do kože viečok cez celú plochu až k riasam. Oči majte zatvorené. Po chvíli mydlo dôkladne umyte. Lekár vám môže odporučiť túto procedúru opakovať denne, ak sa u vás objavili príznaky syndrómu suchého oka. Ak viečka nebudete čistiť, symptómy sa môžu znovu vrátiť.