Otázky a odpovede

Liečba syndrómu suchého oka

U väčšiny pacientov s občasnými alebo miernymi príznakmi syndrómu suchého oka ťažkosti vyriešia očné kvapky, ako napríklad umelé slzy, alebo iné lieky, je však vhodné vyhýbať sa kvapkám, ktoré zmierňujú začervenanie oka. Ak symptómy suchého oka ďalej pretrvávajú a sú stále závažnejšie, bude potrebné liečiť hlavne príčinu ťažkostí. Niektoré stavy, ktoré ťažkosti spôsobujú, môžu byť reverzibilné alebo liečbou ovplyvniteľné. Ďalšie liečebné prípravky môžu zlepšiť kvalitu sĺz alebo zabrániť ich rýchlemu odparovaniu.

Liečba vyvolávajúcej príčiny suchého oka

V niektorých prípadoch je najvýhodnejším riešením liečba vyvolávajúcej príčiny. Napríklad ak užívate liečivo, ktoré môže syndróm vyvolať, mal by vám praktický lekár predpísať iný liek, ktorý nemá tieto vedľajšie účinky. 

Ak je syndróm spôsobený patológiou očných viečok, ako sú napríklad anatomické odchýlky alebo stavy, ktoré môžu sťažovať úplné zatvorenie viečka pri žmurkaní, lekár by mal pacientovi odporučiť konzultáciu u očného chirurga, ktorý sa zaoberá plastickou chirurgiou očných viečok.

Ak príznaky a symptómy vyvoláva autoimunitný zápalový stav prebiehajúci v organizme, ako napríklad reumatoidná artritída alebo Sjögrenov syndróm, lekár by vás mal odoslať na konzultáciu s reumatológom.

Liečivá

  • Antibiotiká na zmiernenie zápalu očného viečka. Ak zápal postihujúci okraj očných viečok prestúpi na mazové žliazky, ktoré sa podieľajú na sekrécii sĺz, lekár vám môže predpísať antibiotiká na zmiernenie zápalu. Antibiotiká môžu byť vo forme kvapiek či mastí alebo ich môžete užívať vo forme tabliet.

  • Očné kvapky na zmiernenie zápalu rohovky. Zápal povrchu oka môže byť liečený očnými kvapkami, ktoré obsahujú imunosupresívnu látku cyklosporín (cyklosporínové očné kvapky) alebo obsahujú kortikosteroidy na zmiernenie zápalu. Aplikácia špeciálnej vložky, ktorá má rovnakú funkciu ako umelé slzy. Pre pacientov, u ktorých sa rozvinuli závažnejšie príznaky syndrómu suchého oka a nemôžu používať iba umelé slzy, môže byť riešením tenká očná vložka, ktorá vyzerá ako priehľadné zrnko ryže. Raz denne sa umiestni medzi spodné viečko a očnú guľu. Pomaly sa rozpúšťa a uvoľňuje substancie, ktoré zvlhčujú povrch oka. Špeciálna vložka je vyrobená z hydroxypropyl celulózy, firemný názov je Lacrisert.

  • Liečba môže ďalej zahŕňať:

    • Uzavretie odvodných kanálikov pre zníženie odvodu sĺz. Lekár môže navrhnúť liečbu, ktorej cieľom je zabrániť rýchlemu odtoku sĺz. To možno dosiahnuť čiastočným alebo úplným uzáverom slzných kanálikov, ktoré normálne odvádzajú slzy z oka preč. Slzné kanáliky môžu byť uzavreté tenkými silikónovými zátkami (bodová zátka), ktoré umožnia zotrvanie vašich vlastných sĺz v oku. Ak je aj naďalej sĺz nedostatok, možno pridávať aj slzy umelé. Silikónové zátky môžu byť v mieste ponechané alebo môžu byť po čase vyňaté. Ďalšou metódou, ako uzavrieť kanáliky, je pôsobenie tepla. Hovoríme o metóde zvanej termálna kauterizácia, ide o trvalejšie riešenie. Lekár znecitliví danú oblasť podaním anestetika a potom aplikuje rozžeravený drôtik, ktorý spôsobí pripálenie miesta odtoku a následné zjazvenie, ktoré uzavrie kanálik.
    • Zakrytie povrchu oka špeciálnymi kontaktnými šošovkami. Pacienti so závažným priebehom syndrómu suchého oka môžu dostať špeciálne kontaktné šošovky, ktoré pomáhajú chrániť povrch očí tak, že zachytávajú vlhkosť, aby pomohli zredukovať príznaky suchého oka. Opýtajte sa, či sú tieto šošovky vo vašom prípade optimálnym riešením. Iný názov je bandážová kontaktná šošovka alebo rohovkový kryt.
    • Spriechodnenie upchatých mazových žliazok. Nová liečebná metóda nazývaná LipiFlow termálna pulzácia pomáha spriechodniť uzavreté mazové žliazky. Počas liečby je do vášho oka umiestnené zariadenie, ktoré vykonáva jemnú masáž dolného viečka. Procedúra trvá menej ako pätnásť minút a pacient môže ísť hneď potom domov. Výsledky sú viditeľné behom niekoľkých dní. Pretože ide o novú metódu, nemusí byť zatiaľ dostupná všade.