Otázky a odpovede

Prečo mám suché oči?

Suché oko môže byť spôsobené nedostatočnou produkciou kvalitných sĺz. Slzy obsahujú komplex zložený z vody, mastných kyselín a hlienu. Táto zmes pomáha udržať povrch oka hladký a čistý a napomáha ochrane oka pred infekciou. U niektorých pacientov môže byť príčinou suchého oka práve porucha zloženia sĺz. U iných je produkcia sĺz nedostatočná a povrch oka nie je dokonale zvlhčený. K vzniku syndrómu suchého oka môžu viesť aj problémy s očnými viečkami, užívanie niektorých liekov a iné príčiny, ako faktory prostredia.

Znížená kvalita sĺz

Slzy na povrchu oka vytvára slzný film, ktorý má tri základné vrstvy: lipidovú vrstvu, vodnú vrstvu a hlienovú vrstvu. Porušenie jednej z nich môže vyvolať syndróm suchého oka.

Lipidová vrstva

Vonkajšia vrstva slzného filmu je produkovaná malými žľazami, ktoré sú umiestnené na okraji očných viečok (Meibomské žľazy). Hladká vrstva je zložená z mastných kyselín. Vonkajšia lipidová vrstva zabezpečuje pomalé vyparovanie strednej vodnej vrstvy. Syndróm suchého oka často vzniká u pacientov, ktorí majú upchaté vývody Meibomských žliaz. Dysfunkcia žliaz je častejšia u pacientov, ktorí trpia zápalmi viečok (blefaritis), ružovkou (rosacea) a ďalšími kožnými ochoreniami.

Vodná vrstva

Stredná vrstva je z veľkej časti tvorená vodou a malou koncentráciou solí. Táto vrstva je produkovaná slznými žľazami a jej hlavnou úlohou je čistiť oko a odstrániť cudzorodé častice, ktoré môžu povrch oka dráždiť. Ak žľazy produkujú nedostatočné množstvo tekutiny, lipidová a hlienová vrstva môžu spôsobiť hustý výtok z oka.

Hlienová vrstva

Vnútorná vrstva hlienu uľahčuje rozprestretie sĺz po celom povrchu oka. Ak je hlienu nedostatok a nepokrýva celé oko, na povrchu oka (rohovky) vznikajú suché oblasti, ktoré sa neskôr môžu meniť na vredovité defekty (ulcerujúce lézie).

Znížená produkcia sĺz

Syndróm suchého oka sa taktiež objaví, ak vaše oko nie je schopné produkovať slzy. Lekársky termín pre tento stav je keratoconjunctivitis sicca. Vaše oko nemusí produkovať primerané množstvo sĺz v nasledujúcich prípadoch:

 • Ste starší ako 50 rokov. Produkcia sĺz má tendenciu znižovať sa s vekom. Preto je syndróm suchého oka častejší u pacientov nad 50 rokov.
 • Ste postmenopauzálna žena. Nedostatok sĺz sa často vyskytuje u žien, predovšetkým po menopauze. Súvisí to s hormonálnymi zmenami, ktoré v tejto dobe prebiehajú.
 • Niektoré ochorenia môžu spôsobovať redukciu produkcie sĺz. Suché oko je spojené s niektorými stavmi ako cukrovka, reumatoidná artritída, lupus, sklerodermia, Sjögrenov syndróm, poruchy štítnej žľazy a deficit vitamínu A.
 • Pacienti po očnej operácii. K ťažkostiam môže dôjsť po operáciách refrakčných chýb, napríklad laserová operácia metódou LASIK môže spôsobiť zníženie produkcie sĺz a vznik suchého oka. Symptómy suchého oka vznikajú v súvislosti s týmito výkonmi len prechodne.
 • Poškodenie slzných žliaz. Ide napríklad o poškodenie slzných žliaz zápalom alebo radiáciou, čo môže sťažiť produkciu sĺz.
 • Ochorenie viečok. Slzy sú po povrchu oka rozprestierané pomocou žmurkania do tenkého filmu. Ak pacient trpí problémami s očnými viečkami, ktoré sťažia žmurkanie, slzy nebudú adekvátne rozprestreté po povrchu oka, vodná vrstva sa rýchlo vyparí a vznikne syndróm suchého oka. Medzi patologické stavy viečok, ktoré syndróm môžu spôsobiť, patria ektrópium (očné viečko sa odchlipuje od očného bulbu) alebo entrópium (očné viečko stočené smerom dovnútra).
 • Liečivá, ktoré môžu spôsobiť syndróm suchého oka
  • Niektoré lieky používané v liečbe hypertenzie (vysokého krvného tlaku)
  • Antihistaminiká a dekongestíva
  • Hormonálna substitučná terapia
  • Niektoré antidepresíva
  • Izotretinoín - liek na liečbu akné